Haber

Murat Kurum’dan son dakika İstanbul anketi açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, gazete, televizyon ve dijital medya temsilcileriyle bir araya geldi.

Konuklar arasında Kanal7 Genel Yayın Yönetmeni Zahid Akman, Haber7.com Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli ve Ülke TV Haber Koordinatörü Ayhan Yağızer Ayrıca vardı. Ateşli, kurumla bir araya gelerek herkesin merak ettiği projeleri dinledi.

Kurumun açıklamasında “İstanbul’un kaynaklarını algı yönetimi için kullanmak yerine, gerçek belediyecilik hizmetleri için kullanacağız.”dedi.

Kurum, İstanbul’a insan odaklı bir yönetim anlayışıyla hizmet edeceklerini belirtiyor. , “Vatandaşlarımızı dinleyici olarak görmüyoruz, vatandaşlarımızı doğrudan paydaş olarak, İstanbul’u yönetecek ekibin bir parçası olarak görüyoruz.”söz konusu.

MEDYA TOPLANTISI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Medya Toplantısı’nda gazete ve televizyon kanallarının genel yayın yönetmenleriyle bir araya geldi.

Kahramanmaraş depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza sağlık dileyerek burada konuşmasına başlayan Murat Kurum, şunları söyledi: “Bir yıl önce yüzyılın felaketinde 53 bin 537 canımızı kaybederek büyük acı yaşadık. Bugün bu acıyı kalbimizin derinliklerinde taşıyoruz. Ancak bir yandan da felaketten etkilenen kardeşlerimizi yeni, sıcak ve güvenli evlerine kavuşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu deprem bize iki şeyi çok net gösterdi. Her şeyden önce devletimizin ne kadar büyük ve güçlü olduğunu bir kez daha görmemizi sağladı. İkincisi, bu aziz millet ne kadar güzel, ne kadar yardımsever ve ne kadar kardeşlik bağıyla birbirine bağlı; Bunu bir kez daha tüm dünyaya gösterdi. Bu milletin bir ferdi olmaktan gurur ve gurur duyuyorum. “Depremde şehit olan tüm kardeşlerimize, annelerimize ve çocuklarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.”söz konusu.

ANKETLERDE SON AÇIKLAMA

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kurum, “Piyasada dolaşan anketlerde 8-10 puan gerideydik. Ama sonra projelerimizi açıkladık, sahaya çıktık, ilçelere gittik, ziyaretlerimizi yaptık, şehirle bütünleştik. İstanbul halkı da bizi sevdi, biz de onları sevdik. Ben o kardeşliği görüyorum, yani “Ben güvenle konuşuyorum. Lansman sonrası yaptığımız ankette ise 1,4 puan öndeyiz.” şeklinde bir açıklama yaptı.

“Tehditlere boyun eğmedik, boyun eğmeyeceğiz”

Terör örgütü elebaşılarından Murat Kurum’a yönelik tehditlerimin hatırlatılması üzerine Kurum, “Bölücü terör örgütünün veya diğer örgütlerin tehditlerine hiçbir zaman boyun eğmedik, bundan sonra da asla boyun eğmeyeceğiz” dedi. ” söz konusu.

Toplantıda Murat Kurum, “Ekrem İmamoğlu’nun sözlerini kopyaladığınızı iddia ederek, ‘Bizim projelerimizden dilediğinizi tereddüt etmeden kopyalayabilirsiniz’ dedi.” sorusu soruldu. Kurum, “’Kopyalama’ tabiri pek popüler değil ama onların anlayacağı şekilde cevap vereyim. Doğru olan kopyalanır. Kopyalamamız gereken uygun bir şey var mı? İşte onlara soruyorum; Mevcut yönetim 650 bin konut yaptı da biz görmedik mi? Mevcut yönetim 100 bin kiralık konut mu yaptı da biz kaçırdık? HAYIR! İstanbul’un iki yakasına da metrolar, tüneller yaptılar ama yer altında olduğu için görmüyor muyuz? Tüneli bile kapatan, metro inşaatına hafriyat döken bir yönetimimiz var. Kendi küçük dünyalarında yaşıyorlar. Onlara o dünyanın dışına çıkıp İstanbul’da olup bitenlere bakmalarını tavsiye ediyorum. 31 Mart’ta vatandaşlarımız her şeyi görüyor ve gereğini yapacaktır. Sahadaki projelerimize olan ilgiyi ve olumlu geri dönüşleri çok net görüyorum. Yeterli olanın kopyalandığını söylüyoruz. Maalesef son 5 yılda İstanbul’da buna uygun hiçbir şey yok.” İfadelerini kullandı.

“İMAMOĞLU İLE BULUŞUYORUZ”

Murat Kurum’un Ekrem İmamoğlu ile herhangi bir teması olup olmadığı sorulduğunda ise şöyle konuştu: “Dün Ekrem İmamoğlu ile görüştük. İyi niyet dileklerimizi ilettik. “Sonunda İstanbul’un kazanacağı demokratik bir yarışın gerçekleşmesi hepimizin temennisidir.” değerlendirmesini yaptı. Ayrıca Kurum’a Kanal İstanbul’a ilişkin pozisyonunda herhangi bir değişiklik olup olmadığı da hatırlatıldı. Kurum, “İstanbul’un gündeminde olmayan konular gündemimizde olmayacak. İstanbulluların beklentisi deprem riskinin ortadan kalkması, ulaşım sorununun sona ermesi. Gündemde ne varsa onun takipçisi olacağım.” İstanbul’un nüfusunun artmasını değil, sabit kalmasını istediklerini belirten Murat Kurum, “Depremi siyasetin üstünde görelim. İlk 5 yılda 650 bin konutu dönüştüreceğiz. Ortadan kaldıracak adımları atacağız.” 10 yılda kentte risk var. İstanbul’da derin bir can sıkıntısı var. İstanbullular kavgadan korkuyor, “Polemiklerden, bahanelerden bıktı. İlgi bekliyor.” değerlendirmesini yaptı.

“KARDANADAMIN GÜNEŞ DOĞANA KADAR HÜKÜMETİ”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu eleştiren Kurum, “Yolun sonu göründüğü için çaresizlik içerisindeler. Ne yapacaklarını bilmiyorlar. Bakın başkan yardımcısı adayı oluyor, miting yapıyor” dedi. , ne yapacaklarını bilmiyorlar. Kardan adamın saltanatı güneş doğuncaya kadardır. Güneş 31 Mart’ta İstanbul’da doğacak.” ” şeklinde konuştu.

“HERKES TAKSİ YAPMAYACAK”

İstanbul’daki taksi sorunu da Murat Kurum’un gündemindeydi. Sorunun farkında olduklarını belirten Murat Kurum, “Taksi de İstanbul’un sorunu. Eksikleri varsa yönetmelik ve kanunların düzenlenmesi için gerekli adımları atacağız. İstanbul’a gelenlerin de mağdur olmalarını istiyoruz. Taksiye ulaşabiliyoruz, bekleme süresinin de bu orana ulaşmasını istemiyoruz, çözüm sunmak zorundayız.” Bir karışıklık olduğunu ve bu karışıklığı ortadan kaldıracaklarını belirten Kurum, kayıtlı ve kayıtsız hizmet veren kuruluşların bulunduğunu söyleyerek, bunun kanuna uygun olarak yapılması gerektiğine dikkat çekti. Kurum, “Vatandaşlarımızın kafası karışmayacak. Tek başvuruda buluşturacağız. Tespit ettik, eksiklik var. Eksiklikle alakalı.” “Hızla ihaleye çıkıp taksi plaka sayısını artıracağız.” dedi. Bu konudaki eleştirileri hatırlatan kurum, mevcut yönetimin taksi şoförlüğü yapmak istediğini belirterek, mevzuatın buna izin vermediğini belirtti. Taksi sürüş standardının da artacağını belirterek, “Herkes taksi şoförü olmayacak. Taksi sürücüleri olacak kişilerin belirli bir eğitim alması gerekiyor. Ödül ve penaltı primlerini onayladığımız ve uyguladığımız sistemi uygulayacağız. ” ” dedi.

“İSTANBUL’DA NÜFUSUN ARTMASINI İSTEMİYORUZ”

Murat Kurum, İstanbul’da nüfusun artmasını istemediklerini ve bunun sabit kalması için çalışacaklarını belirterek, tam tersine göçü teşvik edecek çalışmaların olacağına dikkat çekti. Nüfus sabit kalırken turist sayısını artırmak istediklerini belirten Kurum, yürütülecek projelere de değindi: “Düşük gelirli vatandaşlara yönelik 100 bin sosyal konut yaparak hem konut hem de konut konusunda vizyon ortaya koyacağız. Kiralar ve kentsel dönüşüm.Bu konutlar satılmayacak, kiraya verilecek.Evleri kentsel dönüşüme girenleri burada ağırlayacağız.Eğitime destek veren yönetim anlayışını burada sergileyeceğiz.Öğrenciye 25 m3 doğalgaz desteği rezidanslar, üniversite öğrencilerine 10 bin lira burs desteği, 0-6 yaş arası çocuğu olan ailelere ücretsiz ulaşımdan ilkokul öğrencilerine ücretsiz ulaşıma, toplu ulaşımda öğrencilere yüzde 40 indirimden gençlere sosyal alanlarda destek Spor yapmak isteyen insanlara, üniversitede yarı zamanlı okuyan öğrencilere, gelir desteği, deneyim desteği sağlayacağız, bunun gibi birçok projeyle vatandaşlarımıza destek olacağız. Emeklilerimize 2.500 lira destek vereceğiz. İşini kuracak kadınlara 100 bin lira destek vereceğiz. Evlenen gençlerimize 50 bin lira beyaz eşya desteği vereceğiz. Toplumun her kesimiyle iç içe olan bir yönetim anlayışını ortaya koyacağız. Ayrıca sürdürülebilir sosyal desteklerin de olmasını istiyoruz. Önemli olan vatandaşlarımızın hane gelirini artırmak. “Bir yandan 151 köyde tarıma destek vereceğiz, diğer yandan gençlerimizin teknoloji yoğun üretim yapmasını sağlayacağız.”

“SOKAK HAYVANLARI SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ”

Murat Kurum, sahipsiz hayvanlar sorununun çözümsüz bırakıldığını belirterek, “Bu nedenle en kısa sürede 39 ilçemizde hayvan bakım merkezleri kurarak her iki tarafta da hayvanlarımızın bakımı, aşılanması, tedavisi ve kısırlaştırılması için tesisler sağlayacağız” dedi. olabildiğince. “Büyükşehir Belediyesi olarak bu tesislerin masraflarını biz karşılayacağız.” Bu konunun artık sorun olmayacağını belirtti.

“ANKETLERDE ÖNDEYİZ”

Murat Kurum, son saha araştırmasında resmin ne olduğu sorulduğunda,

“İlk adaylığımız açıklandığında ankete katılmıştım. O zamanlar 1,5-2 puan gerideydik. Piyasada dolaşan anketler 8-10 puan geride olduğumuzu gösteriyordu. Ama sonra projelerimizi açıkladık, çıktık. sahaya çıktık, ilçelere gittik, ziyaretlerimizi yaptık, İstanbullularla bütünleştik. İstanbullular da bizi sevdi, biz de onları sevdik. Ben o kardeşliği görüyorum, o inançla konuşuyorum. Yaptığımız ankette de Lansmandan sonra 1,4 puan öndeyiz. Bildiğim kadarıyla CHP’nin anketi de öyle diyor. Dolayısıyla öndeyiz ama hiçbir şekilde rehavete kapılmadan yine teşkilatlarımızla birlikte çalışmalıyız. İnşallah kutlayacağız.” 31 Mart’ı tüm İstanbullularla birlikte, bir motivasyon ruhuyla kutluyoruz. Bu anlamda kimin kiminle bir arada olacağı bizi ilgilendirmiyor. Biz işimize bakıyoruz. İnşallah 31 Mart’ta bu sevinci hep birlikte yaşayacağız.” dedi.

“İSTANBUL ÇOK DEĞERLİDİR, KULLANMAYI BİLDİĞİN KADAR”

Murat Kurum’a verdiği sözler ve bu sözleri yerine getirmek için bütçeyi nasıl sağlayacağı da soruldu. “Bir iş için emek verirseniz, o emeği gerçekten verirseniz her şeyi yapacağınızdan emin olabilirsiniz. İstanbul o kadar güçlü bir şehir ki, kaynakları kendine yetebilen bir şehir. Her sokak, her kaldırım o kadar değerli ki… Yeter ki bu değeri kullanmayı bilin, bu değerin kıymetini bilin.” söz konusu. Mevcut yönetimin kaynakları yeterince değerlendiremediğini tabloyla anlatan Kurum, şöyle konuştu: “2019 yılında belediye kaynaklarını verdiğimizde; Kendi gelirleri ve merkezi bütçeden gelen gelirler olmak üzere ikiye ayrılır. Yani belediye kendi gelirleri ve merkezi bütçeden gelen gelirlerle yönetilmektedir. 2019 yılında merkezi bütçeden gelen gelirlerin oranı yüzde 70 iken; 2018’de merkezi bütçenin yüzde 70’i 13 milyar lira geldi; Belediyenin toplam geliri 18 milyar. 2023 itibarıyla toplam gelir 104 milyar oldu; Gelirlerin yüzde 92’si merkezi hükümetten geliyor. Yani kendi geliri yüzde 29’dan yüzde 8’e düştü. “İstanbul bu anlamda gelir elde etme yönünde herhangi bir çaba göstermedi.” söz konusu. Kurum şöyle devam etti: Şimdi işçi açısından bakalım. Bakın 2019’da 78 bin işçi vardı, 2024’te 92 bin oldu. İşe giriş 46 bin, işten çıkış ise 33 bin. Belediyenin yarısından fazlası değişti. Yönetiminin yarısını değiştirdiğiniz bir yerden iş bekleyemezsiniz, ek kaynak üretmesini de bekleyemezsiniz. Bu bakış açısı yanlıştır. Değerli değil, kim olursa olsun, hangi siyasi partiye aşık olursa olsun, hiç değerli değil. “Bana ek kaynak üretip üretemeyeceğini, bu işi bilip bilmediğini göreceksiniz.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler