Ekonomi

Bakan Yardımcısı Dönmez: Temel felsefemiz gelişen KOBİ’lere daha fazla destek vermek

Bloomberg HT’ye konuk olan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, işletme ekosistemine yönelik teşviklere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

KOBİ’lerin desteklerini değerlendiren Dönmez, “Bugüne kadar bakanlıklar desteklerinde şekil ele aldılar, biz de arkadaşlarımızı daha çok içerikle ilgilenmeleri için yönlendirdik. Ayrıca hep proje bazında bakılmıştır. O proje iyiyse desteklendi ama tarihine bakılmadı. Zombi şirketlerin suni solunumla yaşamasına izin vermeyelim. Gelişen KOBİ’lere daha fazla destek sağlamak temel felsefemizdir.” sözlerini kullandı.

“Paradan başka mentorlara ihtiyacımız var”

Türkiye’de kredi ve hibe şeklinde “her türlü” paranın alındığını söyleyen Dönmez, “paradan başka akıl hocası ve akıl lazım” dedi. Akıllı paranın gelmesi için girişim sermayesi ekosisteminin oturması gerektiğini söyleyen Dönmez, şöyle devam etti:

“Girişim sermayesi fonundan bir adam parayı yatırdığında, o şirketi bir sonraki seviyeye taşıyor. Umarım bu başarı hikayelerini daha çok görürüz. Bakın ülkede 6 tek boynuzlu at vardı ve bu hızla büyüyecek. Devlet bazı sorunları para vererek çözüyor. Bunun dışında ürün geliştirme, ürün pazarlama ve ürünün ihracat bölgelerine sevki ayrı bir “know-how”dır, deneyim işidir. Ve bu deneyimli insanlar risk sermayesi ekosisteminin insanlarıdır.”

Kitlesel fonlamayı desteklediklerini söyleyen Dönmez, “Özellikle Borsa’ya gelen mevcut ekonomik duruma bakarsanız. Bu talebi tek adres değiş tokuşu olmaktan çıkarmamız gerekiyor.” söz konusu.

Yatırımcının mutlaka borsada alıp satmak zorunda olmadığını belirten Dönmez, “Yatırımcı girişim sermayesi fonuna uzun vadeli para koyuyor ve bunu yapıyor. KOSGEB kolaylık olması adına ilk kez yeni bir fon girişimi de başlattı. Yani girişimciler artık “Ben ilk işimi kurdum ve KOSGEB beni destekledi. Artık KOSGEB fonu bana ortak oldu. Bir yatırımcıya ortak olmak KOSGEB fonu için çok değerli. Şirketin güvenilirliğini de artırabilecek bir şey.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu