Haber

Akdağ’ın kardelenleri koruma altında: Yolma cezası 244 bin TL

Akdağ’ın kardelenleri koruma altında: Yolma cezası 244 bin TL

AMASYA – Amasya’nın tepesi Akdağ’da varlığı fark edilen baharın müjdecisi beyaz ve sarı kardelenler koruma altına alındı. Visit köyünde 1.500 metre rakımlı Alanoluğu mevkiinde erimeye başlayan karların ortasından yükselen bu çiçeklerin koparılması yasak. Kardelenlerin yumru köklerini sökmenin cezasının 244 bin 315 TL olduğu öğrenildi.

Ziyaretçi Belediye Başkanı Mehmet Uyanık, bölgede kardelen varlığının 7 yıl önce tespit edildiğini anlatarak, “Biz onu baharda çıkan bir bitki olarak görürdük. Bizimkiler bile ‘beyaz çiçek’ derdi. literatürde kardelen olduğu belirlendi.”

“Yurtdışına götürmek isteyenler var”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na yapılan başvuruda kardelenlerin kayıtlı olduğu 100 dönümlük arazinin savunma altına alındığını anlatan Mehmet Uyanık, “Yurt dışından ve yurt dışından gelip alıp götürmek isteyenler var. Soğan benzeri bir bitki olduğu için poşetlerle uzaklaştırın. Bu tamamen yasak. Biz de katıyız. Takipçiyiz” dedi.

Bu yıl yeterince kar almayan bölge, il merkezine sadece 13 kilometre uzaklıkta olması nedeniyle çeşitli kar türlerine sahip. sporAktiviteler ve yayla turizmi açısından çok uygun olduğunu belirten Önder Uyanık, doğaseverleri bölgeye davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu