Haber

Myanmar ordusu muhalif gruplara yönelik hava saldırılarını artırıyor

Myanmar ordusunun, ülkedeki askeri darbenin ikinci yıl dönümünde direnişi kırmak için muhalif gruplara yönelik hava saldırılarını artırdığı bildirildi.

Myanmar’da faaliyet gösteren insan hakları gözlemcisi “Myanmar Witness” tarafından yayınlanan raporda, Myanmar ordusunun darbeden iki yıl sonra darbeye karşı devam eden silahlı direnişi sona erdirmek için son aylarda giderek daha fazla hava saldırılarına yöneldiği belirtildi. güç aldı.

Raporda Myanmar ordusunun, müttefikleri Rusya ve Çin’den temin ettiği savaş uçakları ve silahlı helikopterlerle saldırılar düzenlediği belirtildi.

Raporda, Myanmar ordusunun hakimiyetini sürdürmekte zorlandığı bölgelerde hava saldırılarına ağırlık verdiği ve bunun sonucunda sivil yerleşim yerleri, okullar ve ibadethaneleri yerle bir ettiği belirtildi.

Myanmar’da askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı iddiaları ve ülkedeki siyasi gerginliğin ardından 1 Şubat 2021’de yönetimi ele geçirdi.

Ordu, başta ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Kyi olmak üzere birçok yetkiliyi ve iktidar partisi liderlerini tutuklamış ve bir yıl boyunca inançsızlık hali ilan etmişti.

2 bin 901 kişi öldü, 143 kişi idama mahkum edildi

Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşu’nun (AAPP) verilerine göre, Myanmar ordusunun darbeye karşı protesto ve isyancı gruplara düzenlediği silahlı müdahale sonucu 282’si çocuk 2 bin 901 kişi hayatını kaybetti. Darbeden bu yana 17 bin 525 kişi gözaltına alındı, 13 bin 719 kişi içeride tutuluyor.

Askeri mahkemeler 143 kişiyi idama mahkum etti.

Askeri yönetime karşı çıkanlar ve kendisini ülkenin meşru hükümeti olarak görenler için bir çatı örgüt işlevi gören Ulusal Birlik Hükümeti’nin (NUG) Ocak ayı açıklamasında, dün gece meydana gelen olaylarda çoğu çocuk 460 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu. Myanmar ordusunun hava saldırıları.

haber-derinkuyu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu