Ekonomi

Fiyatı eti aşan çınar satıcısından ilginç etiket

Denizli’nin Çameli ilçesinde doğada yetişen Çınar, çok sayıda vatandaş için alternatif geçim kaynağı oldu. Yağışların ardından tezgahlarda yerini alan çınarın fiyatı eti geçince pazar esnafı hazırladıkları ilginç etiketle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Bu yıl yağışların geç gelmesi nedeniyle ertelenen çınar dönemi, son günlerde şiddetli yağışların artmasıyla dağlık ve ormanlık alanlarda verimli hale geldi. Ağırlıkları 140 ile 180 TL arasında değişen ve tadı ete denk olmayan tarçın için çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşlar şifa kaynağını toplamak için dışarı çıkıyor. Özellikle son bahar mevsiminde yüksek kesimlerde yetişen mantarı satan vatandaşlar adeta bayram ediyor. Lezzeti kadar sağlığa olan faydalarıyla da dikkat çeken çınara talep her geçen gün artıyor.

Çameli ilçesine bağlı Belevi Mahallesi’nde geçimlerinin değerli bir bölümünü çınar toplayarak kazanan vatandaşlar, yağışlı havanın ardından çınar aramaya başladı. Ormanlık alanlardaki bitki örtüsünün altında çınar arayanlar yaklaşık 50 kilo çınar topladı. Topladıkları çınarları tezgahlara bırakan satıcılar, yaptıklarıyla hem şaşırttı hem de güldürdü. Satıcılar, tezgahın üzerindeki çınarların üzerine “Dövize dokunmak için 15 TL, koklamak için 20 TL, fotoğraf çekmek için 25 TL” ve “Kilosu 150 TL” yazarak dikkat çekmeye çalıştı. – DENİZLİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu