Haber

Çin basınından TCG Anadolu’ya: Türk donanmasının gücü artıyor

TCG Anadolu’ya ilgi artarak devam ediyor. Türk Donanmasının envanterine giren gemi bu kez Çin basınının gündeminde. Çin’de yayınlanan Caixin dergisi, bir yazıyla TCG Anadolu gemisine odaklandı.

“Denizde diplomasi ve seçimleri etkileyen gelişme” başlıklı yazıda, Mavi Vatan doktrini doğrultusunda Türkiye’nin son yıllarda deniz çıkarlarına ve deniz gücü inşasına daha fazla değer verdiği vurgulandı.

Yazıda, “Türkiye, yerli uçak gemisine sahip dünyanın sayılı ülkelerinden biri haline geldi” denildi. Hafif uçak gemileri, amfibi hücum gemileri ve çıkarma gemilerinin entegrasyonu sonucunda geminin yüzde 70’inin bağımsız olarak inşa edildiği bildirildi.

Yazı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geminin dünyanın her köşesinde askeri ve insani operasyonlar yürütebileceğine dair açıklamasını hatırlattı. Savunma sanayi yatırımlarının artmasıyla birlikte Türk donanmasının küresel deniz gücü sıralamasında onuncu sıraya yükseldiği belirtildi.

Çin’de yayınlanan dergi, AK Parti’nin iktidara gelmesinin ardından donanmanın gelişiminin Türkiye’nin dış politikasındaki değerine de dikkat çekti. Denizlerde enerji kaynağı bulmak, ekonomiyi ve ulaşımı geliştirmek için adımlar atıldığı vurgulandı.

maden-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu