Haber

BM, Doha’da Afganistan için ‘ortak noktalar’ arıyor; Taliban davetli değil

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric toplantıya Türkiye, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İran, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Norveç, Pakistan, Katar, Rusya, Suudi Arabistan, Tacikistan, Türkmenistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere’de katıldı. , ABD ve Özbekistan, Avrupa Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan heyetlerin katılımını duyurdu.

Bugün sona erecek olan toplantının asıl amacının uluslararası toplumla ‘Temel konularda Taliban yönetimiyle nasıl temas kurulacağını’ araştırmak olduğunu belirten Dujarric, “Guterres, insan hakları konusunda özel temsilcilerle bir toplantı yaptı. başta kadın ve kız çocukları olmak üzere kapsayıcı yönetişim, terörle mücadele ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi konuları ele alacak. Bu konularda ortak noktalar arayacaktır” dedi.

Dujarric, Taliban yönetiminin toplantıya davet edilmediğini ve Guterres’in görüşmenin ardından basına açıklama yapacağını söyledi.

Kadın işçi yasağı kınandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Afganistan’da Taliban yönetiminin BM kadın personeline uyguladığı çalışma yasağını kınayan kararı 28 Nisan’da kabul etti.

Kararda, Taliban yönetimine kadınlara yönelik yasakları hızla “geri getirmesi” çağrısı yapılırken, Taliban yönetiminden kadınların eğitimini, istihdamını, hareket özgürlüğünü ve kamusal hayata eşit katılımını geri getirmesi istendi.

golhisarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu